Amit a regény, mese, novella és újságírásról, valamint a könyvkiadásról tudni kell.

Élő írók társasága

Élő írók társasága

Mennyi anyag kell egy regényhez?

A regényírás a regényolvasókra vonatkozó marketingismerettel kezdődik

2020. február 20. - onlineway

Nem én találtam ki, állítólag még Balzac mondta, hogy a regényírás is egy szakma. De valóban így van. És ha szakma, akkor a regényírás is megtanulható. Az iskolában megtanítanak bennünket írni és fogalmazni, de az a tudás kevés (és egy kicsit téves és idejemult is) ahhoz, hogy az alapján regényt írjon valaki.

A bestsellerek korában a regényírás a regényolvasóra vonatkozó marketinggel kezdődik. Ha regényt akarsz írni, akkor mindenekelőtt határozod meg a regényed célcsoportját: Elképzeled, hogy milyen emberek lesznek többségben azok akik a regényedet olvassák majd. FérfiaK? Nők? Hány évesek? Milyen iskolai végzettségűek, mi lesz a szakmájuk... Az emberek manapság kevesebbet olvasnak mint korábban. De akik olvasnak, azoknak nagyon is jellegzetes szokásaik vannak:

A nők általában többet olvasnak, mint a férfiak. A nők számára fontos, hogy a regényben legyen női szereplő, a regény család vagy nőcentrikus legyen. Szeretik a lágyabb hangvételű leíró részleteket (hosszabb mondatokkal, sok megfelelő jelzővel  érhető el ez a hatás). A férfiak általában kevesebbet olvasnak. Mig a nők naponta 30 perc körül olvasnak, addig ez a férfiak esetében inkább 15 perc naponta. A férfiak a rövid, tömör leírásokat szeretik. Inkább rövid mondatokkal, pár mondatos költői képekkel kell felépíteni a regényt.

Manapság az emberek a rövidebb regényeket szeretik. Mig néhány évtizeddel ezelőtt az átlagosnak mondható regény 250-300 oldalas volt, addig ma a népszerű regények inkább 160-200 oldalasak. A könyvoldal több, esetenként sokkal több karakterhelyet (a betűk, írásjelek és szóközök összesen) tartalmaz, mint a kézirat. Ez függ attól, hogy a könyv oldala mekkora, mekkora a nyomtatott betűk nagysága és milyen a tipusa, milyen sűrű sortávolságot használtak, illetve mennyire vágták körül a könyvet a kötése során. A nyomtatott regényoldalon általában 2500-3500 karakterhely van.

Mint látható a regényoldal karakterszáma nagyon váltakozó. Ezért a nyomdászok egy másik régi mértékegységgel számolnak. Ez a szerzői ív. Egy szerzői ív 40.000 karakterhelyet jelent. Egy regényhez áltakában 8-12 szerzői ív anyag kell. Az írók ritkán számolnak szerzői ívekben. Inkább az attól kisebb újságírói flekket használják mértékegységenként. Egy flekk az A4-es (nyomtatókban hasznélt szabvány papír) oldalt használják, amelyen egy oldalon 30 sor van, tehát a másfeles sortávot használják. A valamikori írógépek betűnagyságához legközelebb álló 11-es vagy 12-es betűnagysággal a normál szálességű Ariel betűtipussal egy sorban 60 karakterhely van, vagyis 1800 karakterhely ad egy flekket.

 Átlagban, mert a mai szövegszerkesztő programok már tudnak számolni a betűszélességgel, vagyis az l, i, j betűknek kevesebb helyet hagynak, mint a w vagy m betűknek. Ugyanígy számolnak az összecsúsztatás lehetőségével is, vagyis például az AVA szónál a betűket egymáshoz közelebb csósztatják, mert ha minden betű megkapná az őt „megillető” karakterhelyet, a szöveg egy kicsit széthúzottnak tünne. A regényírónak a nyomdásszal beszélve ezzel azonban már nem kell foglalkoznia. Elég, ha annyit tud, hogy egy szerzői ív 22,22 flekből áll. Mindenesetre a szerzőknek javaslom a flekk használatát a sűrűbb sortáv helyett, mert azzal a lektornak is lesz helye javítani a szövegen (sorközök) és a nyomdász is könnyebben számol.

Az egészet összegezve tehát, ha egy mai férfi és női olvasó számára is kedvelt 220 oldalas könyvet szeretnél megjelentetni, a következők szerint számolj: A könyv kötelező és egyes szokásos járulékos oldalai általában 10 könyvoldalt fognak le. A megmaradt 210 könyvoldalhoz ha szabvűnynak számító Roman Times betűket és szabvány B5-ös oldalt számítasz az oldal méretével arányban levő betűnagysággal (könyvoldalanként 2500 karakterhely),  292 flekk megírására lesz szükséged(oldalszám X 2500 /1800). Mivel a regényben a regény minden egyes új fejezete új oldalon kezdődik, valamint az újbekezdéseket 5-10 karakterhellyel beljebb kezdjük és a bekezdések utolsó sora is ritkán ér a sor végéig, (ha nem használsz túl hosszú bekezdéseket), ezt a számot 5-10 százalékkal csökkentjeted. Tehát egy ilyen átlagos könyvhöz 260-275 flekre van szükség. Azok kedvéért. Akik ezidáig általában a sűrű sortávolságot használták, ez 175 sűrűn gépelt A4-es oldalt jelent.

A regényírással kapcsolatos sok más fontos ismeretet megtalálhatod egy ezzel (is) foglalkozó blogon. A blog eléréséhez kattints a REGÉNY szóra. Hasonlóan a jövő regényíróinak ajánlani tudom az egyik honlapomat is. Ha a regényírás szóra kattintasz, erre az oldalra jutsz.

 

Köszönöm a figyelmed és kellemes munkát kivánok

Beer Miksa

A bejegyzés trackback címe:

https://iroklub.blog.hu/api/trackback/id/tr3415482868

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása